Може ли да се бракува запориран автомобил?

Ти попита Whilli може ли да се бракува запориран автомобил.

При наложен запор на автомобила не може да се прекрати регистрацията му в Пътна полиция. Хипотетично собственикът може и да го предаде на фирма за скрап. Това обаче ще го вкара в спирала от неприятности, защото той няма право да се разпорежда с него. От друга страна, дори да представи в КАТ удостоверение, че МПС е предадено за разкомплектоване, то няма да бъде дерегистрирано и върху превозното средство ще продължи да се начислява данък.

Ето какво гласи законът:

Според чл. 451  (1) от ГПК от момента на налагане на запора длъжникът се лишава от правото да се разпорежда с вземането или с вещта и не може под страх от наказателна отговорност да изменя, поврежда или да я унищожава. (2) Последиците настъпват за длъжника от момента на получаване на поканата за доброволно изпълнение, когато изпълнението е насочено върху движима или недвижима вещ и тази вещ е посочена в поканата.

При наложен запор може да се направи справка дали има основание дългът да отпадне като погасен по давност.

Ако наложеният запор е заради непогасени публични вземания, следва да се има предвид  разпоредбата на чл. 171, ал. 1 от ДОПК:  публичните вземания се погасяват с изтичането на 5-годишен давностен срок, считано от 1 януари на годината, следваща годината, през която е следвало да се плати публичното задължение, освен ако в закон е предвиден по-кратък срок. В в ал. 2 е предвидено, че с изтичането на 10-годишен давностен срок, считано от 1 януари на годината, следваща годината, през която е следвало да се плати публичното задължение, се погасяват всички публични вземания независимо от спирането или прекъсването на давността, освен в случаите, когато задължението е отсрочено или разсрочено.

Повече за давностните срокове на публичните вземания ще намериш в сайта на НАП.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *