Колата също като къщата се нуждае от старателно пролетно почистване. Игнорирането на зимната мръсотия може да стане причина за поява на корозия. Как да защитиш автомобила си лесно, бързо и в домашни условия? Продължи да четеш…
Уили, най-добрият приятел на колата ти
Зимата поставя на изпитания всеки автомобил. Мръсотията, използването на сол при пътното почистването и други замърсители оставят тежък отпечатък върху всяко превозно средство и това не трябва да се игнорира. Рутинното измиване от калта и наслагванията не е достатъчно. С отминаването на студения сезон е време за едно дълбоко пролетно почистване, което ще даде по-добър вид на колата и ще я защити от корозия.
Всички стъпки могат да се извършат в домашни условия. Кои са най-важните зони, които не трябва да забравяш? Кои са подходящите почистващи продукти за повече ефект и по-добра защита? Всичко това ще научиш в статията.
Автомобилни препарати за почистване на двигателя
Шофьорите често игнорират мръсотията под предния капак на колата. През есента и зимата в двигателните отделения успяват да се задържат повече сол, пътна мръсотия и органични остатъци. Капаците, облицовките на двигателя, заедно с долната страна на капака също се нуждаят от допълнително внимание. Почистването им не е само въпрос на естетика, а и за да се удължи животът на някои компоненти.
Започвайки почистването, двигателят трябва да е охладен. На пазара има много страхотни продукти за почистване на двигатели, от които може да избираш. Напръскай с почистващо средство всяка повърхност, включително капаци, колони, преградни панели. С помощта на найлонови торбички покрий всички чувствителни електрически компоненти, като акумулатор, запалителните кабели и блока за управление на двигателя. След няколко минути измий. Внимание: виж подробна инструкция за почистването на двигателя тук.
Отдели специално внимание и на акумулатора. Използвай спрей за почистване на акумулатори, като нанасяш върху корозията, клемите и кабела. Остави почистващият препарат да подейства няколко минути. След това почисти с четчица и изплакни. Всичките 8 стъпки в почистването на акумулатори виж тук.
Почистване на джанти, гуми и колела
Гумите и колелата са най-мръсните части от автомобила. Те са и най-видими. Затова е важно да са чисти за добър цялостен изглед на колата. Изплакни обилно с маркуч преди да започнеш детайлното почистване. Използвай почистващ препарат. Тези продукти съдържат специална формула за разграждане на всякакви наслагвания и предотвратяват появата на корозия. Използвай четка, гъба и се постарай да почистиш с тях колкото се може по-старателно джантите и зоните от вътрешната страна на колелата. Изплакни добре с мощна струя вода.
Почистване на вратите и капака на багажника
Вратите, капакът на багажника, уплътненията често се пренебрегват при поддръжката. Напръскай почистващо средство върху всички капачки и рамки на вратите и багажника. Използвай продукти като спрей за почистване на пластмаса с наситена с цитрусов мирис пяна, която ще помогне за отстраняването на тежката мръсотия и ще си проправи път до всякакви неудобни пролуки. Като малка екстра в пролетното почистване може да добавиш препарат за гумените уплътнения, за да се предотврати залепването им.
Интериор и екстериор
Почистването на интериора е важно да се случи преди финалното почистване на екстериора. Първо почисти с прахосмукачка седалките и постелките, за да премахнеш най-голямата част от калта, пясъка и всякаква друга мръсотия. Обърни внимание на превключвателите, управлението на волана, арматурното табло. Нанеси върху тапицерията препарат за почистване на интериора.
Един последен интериорен продукт, който трябва да вземеш предвид, е този препарат за поддръжка и почистване на кожа.
При измиване на колата отвън винаги започвай от най-замърсените зони, включително около регистрационния номер. Така ще избегнеш пренасянето на мръсотия в по-чисти зони. Използвай разтвор на шампоан. След измиване задължително трябва да подсушиш с чиста кърпа, за да не останат петна върху повърхността.
Още полезни продукти за твоя автомобил ще откриеш в моя онлайн магазин.