Редовно ми пишат “паяк ми вдигна колата и я повреди” и ме питат какво следва да направят в такъв случай. И още кой трябва да изплати обезщетението. Както и възможно ли е да откажат покриване на щетите. Тези въпроси навярно си задават голяма част от шофьорите в големите градове. Особено там, където има зона. Затова отговарям по-долу. Продължи да четеш.
Уили, най-добрият приятел на колата ти
Няма човек, който да остане спокоен, когато завари автомобила си със „скоба“ или установи, че „паяк“ го е вдигнал заради неправилно паркиране. Още по-неприятно е да установиш, че при тези две действия колата ти е била повредена. Така за да спести лев-два за платено паркиране, собственикът може да загуби хиляди левове за ремонт на колата.
Ако и ти пишеш в Интернет “паяк ми вдигна колата” и търсиш какви са последствията, тук ще може да откриеш най-важното. Какво следва да направиш, ако паяк повреди автомобила ти? Кой трябва да изплати обезщетението? Възможно ли е да ти откажат покриване на щетите? Отговорите – в статията.
Паяк потроши автомобил за 100 000 евро: Какво следва?
Тези дни в Пловдив паяк на общинското предприятие „Паркиране и репатриране“ изпусна „Ауди 8“ за 100 000 евро, докато се опитва да го вдигне с крана върху платформата за репатриране. Видео от тази абсурдна случка може да видиш тук. Щетите по леката кола са счупен мост, ожулен калник и повредена гума. След инцидента от общинското предприятие коментираха пред медии, че застрахователят ще покрие разходите по ремонта.
Инцидентът в Пловдив не е единствен. Само преди месец в София паяк на Центъра за градска мобилност поврежда по идентичен начин автомобила на румънец. Чужденецът спира пред магазин и оставя валиден талон за паркиране. Човекът не разбира, че мястото е обозначено със знак „Служебен абонамент“ – надписът е на български език. На връщане от магазина чужденецът вижда как при опит да вдигне колата паякът поврежда предния ѝ капак.
При друг случай общински репатриращ автомобил нанася щети за 5000 евро на Мерцедес. Заради счупен мост собственикът на колата не успява да я премести от зоната за платено паркиране. Докато търси начин как да извози автомобила си, служителите на общинската фирма му поставят скоба без да се интересуват, че повредата е по вина на техни колеги. За финал застрахователят отказва да му изплати обезщетение и му препоръчва сам да води дело.
Това са само част от публично известните случаи за инциденти с репатриращи автомобили. Не са рядкост и случаите, когато шофьори заварват автомобилите си на наказателния паркинг с ожулени джанти, изкривени или одраскани калници и други по-сериозни щети. Ако установиш повредите след дни, доказването на вината на служители става почти невъзможна.
Не винаги покриват изцяло щетите
Казусите са най-различни и не толкова лесни за разрешаване. Не винаги завършват благоприятно. Това се вижда и от прочита на съдебни решения по дела, заведени срещу общини от застрахователи или собственици на повредени автомобили. Освен че се „точат“ с години, делата не винаги завършват с осъдителни присъди. Не винаги се признават и изцяло направените разходи по ремонта. Тоест, ответната община е осъдена да заплати по-малка сума на застрахователя, отколкото той е изплатил на собственика на автомобила като обезщетение за причинените имуществени вреди.
Съветът на Уили: Изискай протокол за щетите от паяка
Първото и най-важно нещо е още при свалянето на скобата или на наказателния паркинг водачът хубаво да огледа автомобила си. При установени повреди автомобилистът трябва да поиска, и то в присъствието на свидетели, изготвянето на констативен протокол от представител на общинското предприятие или на наказателния паркинг. В него водачът трябва да настоява да се опишат всички щети. Вероятно от другата страна ще запишат в протокола, че щетите не кореспондират с транспорта/репатрирането. Така че впоследствие пострадалият/застрахователят ще трябва да докаже вината на общинските служители. Ако шофьорът срещне отпор за съставянето на такъв констативен протокол, добре е да повика полиция.
За едно бъдещо дело задължително трябва да се пазят всички фактури от ремонта и приемо-предавателен протокол от автосервиза, извършил ремонтните дейности. В съда вероятно ще бъде назначена и съдебно-автотехническа експертиза, чието заключение също е важно за изхода на производството. Уили ти напомня също, ако имаш „Каско“, да провериш дали застрахователят поема такъв тип щети.
“Паяк ми вдигна колата и я повреди”. Коментарът на адв. Росен Димитров
За да разбере повече по казуса, Уили се обърна към адвокат Росен Димитров. Ето и неговият коментар.
В случай, че бъдат нанесени щети по определена вещ, то собственикът има право да бъде обезщетен. Законът е категоричен, че тези щети, наречени вреди, подлежат на обезщетяване от причинителя на вредата. Вредите могат да са два вида: имуществени и неимуществени. В случая имуществените са повредите по автомобила, а неимуществените са дискомфорта, неудобствата, ядовете, повишеното кръвно налягане, безсънието и т.н. в резултат на повредата на собственото ти МПС.
В случая отговорността е на съответната ответна Община, която е собственик на автомобила тип „Паяк”, чийто обслужващ персонал е причинил щетата. Това е така, защото според закона този, който е възложил на друго лице някаква работа, отговаря за вредите, причинени от него при или по повод изпълнението на тази работа. В случая общината отговаря за действията на нейните служители, така както родителите отговарят за действията на непълнолетните им деца.
В случай, че собственикът на увредения автомобил има застраховка ”Каско”, то застрахователят е този, който е длъжен да изплати обезщетението за вредата. Ако това стане, то застрахователната компания ще е тази, която ще претендира изплатената на пострадалия сума от общината. Това е така, защото с плащането на застрахователното обезщетение, застрахователят встъпва в правата на застрахования срещу причинителя на вредата – до размера на платеното обезщетение.
Още шофьорски казуси може да откриеш на уили.com.