Вероятно си задаваш въпроса възможно ли е платена глоба към КАТ да остане в системата на МВР като дължима? Отговорът е да, и то нерядко. Защо се случва и кои са най-честите грешки при плащане на глоба към КАТ ще откриеш в този текст.
Whilli – Най-добрият приятел на колата ти
При плащане на глоба към КАТ в масовия случай шофьори, които са погасили задължението си, дори не разбират, че то още е висящо. Докато не им се наложи да ползват административни услуги в МВР.
Кои са най-честите грешки, които се допускат при плащането на глобите, според Пътна полиция? Whilli ги обобщи за теб в няколко точки.
Грешки в данните при плащане на глоба към КАТ
Грешка № 1: Името на задълженото лице е неправилно посочено или изписано в платежния документ
Задължено лице е шофьорът, на чието име има издаден електронен фиш, хартиен фиш или наказателно постановление. Затова в платежния документ трябва да се посочи неговото име – не на вносителя на сумата, в случай, че е различен човек. Името трябва да е изписано на български език. Изключение е предвидено за чужди граждани. При плащането те трябва да попълнят вносната бележка/платежното нареждане със символите, които са използвани в електронния фиш, хартиения фиш или наказателното постановление (НП).
Грешка № 2: Неточности или липса на данни
При попълването на вносната бележка/платежно нареждане често се пропускат задължителни данни. Така, например, вместо серия и номер на фиша или електронния фиш за скорост се отбелязва само номерът. Вместо номер на НП се записва номер на акта (АУАН) или номер на автомобила.
- За фиш и електронен фиш – отбелязва се серия и номер; имена на нарушителя; глобата; банковата сметка от фиша/електронния фиш.
- За НП – номер на документа (не на АУАН); точен размер на глобата; имена; ЕГН на нарушителя; банковата сметка от НП.
Образци на платежни документи ще намериш ТУК.
Грешка № 3: Неправилно посочен идентификатор
При плащането на електронния фиш и попълването на вносна бележка трябва внимателно да се препишат данните от фиша. В случай, че там е посочено ЕГН, в платежния документ също се записва името и ЕГН на нарушителя. Ако е ЕИК на фирма, същия код се вписва и в платежното.
Грешки при извършване на самото плащане
Грешка № 4: Плащане на повече от една глоба с един платежен документ
С един платежен документ може да се плати само една глоба. Понякога се прави грешката с едно платежно да се погасят няколко задължения. И дори санкции, наложени с електронен фиш, хартиен фиш или НП. Това е недопустимо – системата не може автоматично да отрази направени плащания на няколко глоби с едно платежно.
Грешка № 5: Плащане на глоба по неправилна банкова сметка
Плащанията по наложените от Пътна полиция санкции стават по различни банкови сметки. Те зависят от това какво е извършеното нарушение и с какъв документ е наложена санкцията. Не може електронен фиш за висока скорост да бъде платен по банкова сметка, по която се плащат глоби от електронен фиш за липсваща застраховка „Гражданска отговорност“. Ако преводът е направен по грешна банкова сметка, задължението ще остане в системата като неплатено.
Наложените глоби с обикновен хартиен фиш и с наказателно постановление по Закона за движение по пътищата (ЗДвП) се погасяват по една банкова сметка. Електронните фишове серия „К“ за висока скорост по ЗДвП – по друга. Електронните фишове серия „Г“ и наказателните постановления (НП) за нарушения, предвидени в Кодекса за застраховането, по трета банкова сметка.
Банковите сметки за плащане на глоби от Пътна полиция виж ТУК.
Грешка № 6: Внесената сума е неточна
При погасяване на задължението се внася отбелязаната в наказващия документ сума. Някои нарушители неправилно плащат само 70% от посочения размер на сумата, смятайки, че имат право на отстъпка. Според чл. 189, ал. 9 от Закона за движението по пътищата 30% намаление се предвижда само за електронен фиш за висока скорост. Отстъпката е валидна при заплащане на глобата в срок от две седмици.
Съветът на Whilli: Запази документа дори след заплащане на глобата
След плащане на глобата в интерес на задълженото лице е да запази като доказателство копие от платежния документ. За всеки случай добре е и да направи проверка в системата на МВР дали плащането е отразено.
Проверка на задължения по ФИШ и НП
Може да си допуснал грешка при попълването на данните и глобата да е останала висяща. Възможни са и други технически причини.
Ако преводът е по грешна банкова сметка, се подава искане за пренареждане на сумата.
При надвнесени суми или отменени от съд санкции може да се поиска възстановяване. Как – виж тук.