Новата 2023 г. идва с важни промени за шофьорите. От 1 януари влизат в сила нови, по-ниски цени на електронните винетки. Засега отстъпката за гориво остава, но няма да важи за цялата следваща година. Очаква се плавно поскъпване на задължителната застраховка „Гражданска отговорност“, а в някои общини може да има по-висок данък МПС. Ако се сформира редовно правителство, възможно е да бъдат гласувани и законопроектите за изменение на ЗДвП, които в момента отлежават в комисиите и чакат ред за разглеждане. Ето подробностите!
Уили, най-добрият приятел на колата ти
Електронните винетки с по-ниски цени
От 1 януари всички видове е-винетки за автомобили до 3,5 т ще се продават с 10% по-ниски цени.
Промяната важи и за леки, и за лекотоварни автомобили, както и за прикачени към тях ремаркета/каравани.
Цените са както следва:
Вид | Цени на винетките, валидни до 23:59 ч. на 31.12.2022 г. | Цени на винетките, валидни от 00:00 ч. на 01.01.2023 г. |
уикенд | 10 лв. | 9 лв. |
седмична | 15 лв. | 13 лв. |
месечна | 30 лв. | 27 лв. |
тримесечна | 54 лв. | 48 лв. |
годишна | 97 лв. | 87 лв. |
Отстъпката от 25 ст. за литър гориво отпада
Последно: От 1 януари следващата година няма да има отстъпка от 25 стотинки за литър гориво. В последния работен ден преди Коледа депутатите решиха да отпадне компенсацията за физически лица, въпреки че само ден по-рано служебният министър на икономиката обяви точно обратното – че мярката ще продължи да действа и през 2023 г.
След гласуването в парламента обаче от началото на новата година гражданите вече ще зареждат бензин, дизел и газ на цени, обявени на бензиностанциите. Остава да видим накъде ще тръгнат цените – нагоре или надолу.
„Гражданската отговорност“ може да поскъпне с до 10%
Цената на задължителната автомобилна застраховка „Гражданската отговорност“ може да поскъпне от порядъка на 5 – 10%, смятат експерти. Обичайно компаниите актуализират тарифите си в началото на всяка година. Влияние оказва оценката им за размера на изплатените през предходната година щети. През декември КФН определи по-високи вноски за финансиране на Фонда за незастраховани МПС и за Обезпечителния фонд. Общо вноската към Гаранционния фонд на всяко едно застраховано МПС по „Гражданска отговорност“ вече ще бъде 16 лв., а не 13 лв.
Отписваме стари продадени коли в КАТ до края на 2023 г.
Собственик, който е прехвърлил автомобила си до 27 декември 2017 г., но купувачът не е регистрирал придобитата кола в законоустановения срок, може в срок до 31 декември 2023 г. да подаде копие на документа за продажба в Пътна полиция и да я отпише от свое име.
След предоставянето на документа регистрацията на пътното превозно средство ще се прекратява служебно. В системата на КАТ ще се вписват данните на купувача и на документа, удостоверяващ прехвърлянето на собствеността. Старият собственик пък ще може да си вземе от Пътна полиция удостоверение за датата на прехвърлянето на собствеността и на служебното прекратяване на регистрацията.
Тази промяна в Закона за движение по пътищата бе приета още през февруари 2021 г., но законодателят даде почти три години гратисен период на собствениците да отпишат продадените вече коли.
Поправката е заради хилядите недобросъвестни купувачи, които не са регистрирали придобитото превозно средство и то продължава да се води като собственост на продавача.
Предлагат по-висок данък МПС в някои общини
В някои по-малки общини в България обмислят по-високи данъци за МПС. Сред тях са Кюстендил и Сопот. Увеличението е от порядъка на няколко лева и засега не е ясно дали ще бъде гласувано от общинските съвети.
Целият модел на облагане бе променен през 2018 г., в резултат на което собствениците на по-стари автомобили започнаха на плащат по-висок местен данък. Оттогава досега повечето общини не са променяли ставките.
Забрана за влизане в центъра на София за замърсяващи автомобили от 1 декември 2023
В центъра на София ще има зона, забранена за най-замърсяващите автомобили, от 1 декември 2023 г. до края на февруари на следващата година. Става въпрос за най-замърсяващата първа екологична група – с бензинов двигател с първа регистрация преди 1996 г. и с дизелов – преди 2002 г.
Зоната с ниски емисии на вредни вещества във въздуха обхваща историческия център на София и се нарича Малък ринг. Малкият ринг обхваща широкия център на града, по бул. „Васил Левски“, бул. „П. Евтимий“, бул. „Ген. Скобелев“, бул. „Опълченска“ и бул. „Сливница“. В малкия ринг се забранява достъпът на автомобили от екологична категория 1. Забраната влиза в сила от 01.12.2023 г. и ще важи за трите зимни месеци – декември, януари и февруари. Забраната не включва движението по самите булеварди. Забраната не важи за живущи в ринговете и за хора в неравностойно положение след уведомяване на Столичната община с електронно заявление, съдържащо данни за колата. На всички кръстовища за влизане в Малкия ринг вече са инсталирани видеокамери, които разчитат екостикера на колата от Годишния технически преглед. На нарушителите ще се налагат глоби, които започват от 50 лева нагоре.
От 1 декември 2025 г. пък се въвежда и по-голямата нискоемисионна зона. Тя е наречена Голям ринг и обхваща територията между бул. „Сливница“, бул. „Данаил Николаев“, бул. „Ситняково“, бул. „Михай Еминеску“, бул. „П. Яворов“, бул. „Н.Й. Вапцаров“, ул. „ Атанас Дуков“, ул. „Люба Величкова“, ул. „Сребърна“, бул. „Х. Ибсен“, бул. „П.Ю. Тодоров“, бул. „И.Е. Гешов“, бул. „К. Величков“. От тази дата в това градско пространство ще бъде забранено влизането на най-замърсяващите автомобили от първа екологична група, а от декември 2027 г. и от втора екологична група. Забраната отново ще важи само за зимните месеци – декември, януари и февруари.
Очакват се още няколко важни промени
- Синият талон на автомобила и стикера за „Гражданска отговорност“ най-вероятно ще отпаднат. Промените чакат гласуване в парламента;
- Да отпаднат глобите за платена, но сгрешена винетка. Предложението вече е в парламента;
- Да отпадне задължението, наложено от Закона за пътищата, шофьор, който не е платил винетка или тол такса, да не може да премине с автомобила си на технически преглед.